Akutläkarna 10 år, posterutställning och jubileumsföreläsning

2010-10-12

Akutläkarna på Södersjukhuset firar tioårsjubileum med en posterutställning i entréhallen under veckan och en föreläsning i aulan torsdag 14 oktober, kl. 17.00-18.30.

Södersjukhuset har banat väg för ett nytt akutläkarsystem i Sverige. För tio år sedan startade sjukhuset ett akutläkarprojekt och att akutsjukvård idag är en egen specialitet i Sverige beror till stor del på några SÖS-medarbetares envishet.

Besök posterutställningen i entréhallen och lär dig mer om hur svenska akutläkare jobbar, hur det ser ut på SÖS och i världen. Utställningen står på plats hela veckan och är bemannad torsdag 14 oktober kl. 10.00-17.00.

Jubileumsföreläsning

  • Vad har hänt med akutläkarverksamheten på SÖS under tio år? – Thomas Arnhjort, verksamhetschef
  • Svensk akutsjukvård i framtiden – Bo Westman, läkarchef
  • Globalt perspektiv på Emergency Medicine och erfarenheter som akutläkare i Australien – Pia Malmquist, akutläkare

Datum: Torsdag 14 oktober
Tid: Kl. 17.00-18.30
Plats: SÖS Aula, hiss C, plan 6

Ingen föranmälan behövs.

» Alla nyheter
Senast uppdaterad: 2010-10-12