Södersjukhuset är i förstärkningsläge med anledning av covid-19. På grund av det råder generellt besöksförbud och viss vård skjuts fram. Läs mer.
Dags att söka AT-tjänstgöring
Ansök till AT-tjänstgöring på Sös
Nu har vårens AT-ansökningsperiod öppnat och pågår t.o.m. 21 februari. Vi söker AT-läkare med möjlighet att påbörja sin AT-tjänstgöring nu i maj alternativt i augusti 2021.
Denna omgång har vi möjlighet att erbjuda 28 AT-block.
Vill du läsa mer om AT på Sös eller ansöka direkt kan du göra det här.
Ansökan är nu stängd. Uppdatering avseende datum: kallelse till intervju kommer ske torsdag den 4 mars 2021.
Intresserad av pedagogisk AT på Sös?
I samarbete med Region Stockholm och Karolinska Institutet erbjuder vi från och med i år en AT-tjänst med pedagogisk inriktning. Det som skiljer denna tjänst från en AT-tjänst är ett tillägg om 6 månaders pedagogisk tjänstgöring och utbildning.
– Pedagogisk AT är en unik möjlighet att redan tidigt i sin läkarkarriär fokusera på undervisning och utbildning. På Sös har vi utmärkta förutsättningar att kombinera klinisk tjänstgöring med undervisning och att utvecklas som lärare och pedagog, säger Fredrik Larsson, AT-chef på Södersjukhuset.
Läs mer, och ansök, här. Kallelse till intervju kommer att ske torsdag den 4 mars 2021. .